Под тепето потърси някои от знаковите пловдивски архитекти, за да коментират идеята на производителя на ябълки Красимир Кумчев и скулпторът Цвятко Сиромашки да изградят „Фонтанът с Ябълката” в терасовидното пространство от източната страна на Джумая джамия. Представителите на гилдията, с които се свързахме, не приемат пренатоварването на тази градска зона с допълнителни „забележителности”, натоварени със спорна символика.
„ Първото условие при подобна намеса в едно публично пространство би трябвало да бъде организирането на конкурс с ясно формулиране на задачата”, подчерта по темата арх. Величко Куртев.
„ Специално по дискутираната идея имам съмнения както по отношение на символичното значение на ябълката, така и по размера ѝ. Освен това имаме примера с водната каскада на стълбата между Главната и Дановия хълм, която вместо да подобри естетическото възприятие се превърна в чужд елемент без връзка с архитектурната среда”, смята той.
И допълва: „Територията е натоварена с голям брой исторически и културни паметници и пренасищането ѝ с нови намеси може би ще бъде грешка. Пространството би могло да бъде използвано за културни събития като изложби, места за почивка и заведения на открито. Евентуалното включване на пластични и скулптурни елементи би трябвало да бъде дозирано и ненатрапващо се. Джумая джамия, която е паметник на културата е само на няколко метра западно и с достатъчно доминиращо присъствие”.
Наистина: „…водната каскада на стълбата между Главната и Дановия хълм, която вместо да подобри естетическото възприятие се превърна в чужд елемент без връзка с архитектурната среда…“ съвсем както измъчените гърчове да се правим на „столица ЕСК’2019“ по-хубави от това, което СМЕ.
Претенциозна КОМПЛЕКСАРСКА изг7зица = най-после да им го каже някой грамотен специалист непукист (не от ония плужеци =“хибридните“= на АМТИ +И +Цирк!)
За ябълката
26 февруари, 2021 в 3:31 pm
Мястото му не е там. Не коментирам естетическите качества.
Центъра е пренаситен с исторически, археологически, архитектурни и много други конкуриращи се и борещи за нашето внимание неща. В това число и егото но някой хора да оставят там своя отпечатък.
Не е ли по-добре подобни проекти да търсят мястото си в големите, скучни и сиви квартали на Пловдив, където наистина биха допринесли за подобрението на градската среда.
„…В това число и ЕГОто но някои хора да оставят там своя отпечатък…“ НЕ БЕЗ НАМЕРЕНИЯ ОТНОСНО „АВТОРСКИ ПРАВА“ ЗА СЕДВАЩИТЕ СТОЛЕТИЯ върхи тези площи (вж. Кино КОСМОС, вж. Девето ТЕПЕ в контекста на оправданията на Богаташкий)
Прав е арх. КУРТЕВ, че за такива обществено значими инициативи непременно трябва КОНКУРС.
И то =Първо: ДАЛИ / ИЛИ?
Кътчето си е прекрасен спокоен оазис, нека не го претоварваме.
А КОНКУРС даже задължителния =за Главен Архитект, за Стария Град= Кметът някакси се …стеснява да обяви. Да не говорим за обещаното преди избора му РАЗСЛЕДВАНЕ НА ПРЕДШЕСТВЕНИКА МУ, ТЪРСЕЩ ДЕПУТАТСКИ ИМУНИТЕТ